תכנון טיול לניו זילנד – מידע שימושי

האי הצפוני, ניו זילנד צילום: פלג זלצמן

ניו זילנד בשביל מרבית המטיילים היא מדינת טרקים. נכון, יש בה הרבה פעילויות אקסטרים ואטרקציות, חופי גלישה ולוקיישנים של שר הטבעות שאפשר לצוד (שגם בשביל חלקם תצטרכו ללכת לא מעט), אבל רוב הפעילות בניו זילנד, במיוחד אם אתם באמת רוצים לחוות את פנינת הטבע הזו, עוברת דרך הרגליים. זה לא אומר שמי שלא נמצא בכושר מטורף יכול לשכוח ממנה, וזה ממש לא אומר שלמי שלא בקטע של טרקים רב יומיים אין מה לחפש שם, אבל אם אתם בעיקר בראש של מסיבות, שופינג אולי או ערים גדולות ותוססות, כנראה שניו זילנד היא לא הכתובת הנכונה לכם.

פן נוסף שמייחד את ניו זילנד בהשוואה למדינות אחרות הוא העובדה שטיול בניו זילנד מתבסס באופן מוחלט על מציאת דרך התניידות עצמאית. רוב המטיילים בוחרים באפשרות של קניית/השכרת ואן שמהווה את הבית שלהם בחודשי הטיול, אבל יש גם אופציות אחרות כמו טרמפים או טיול על אופנוע.

אופי המדינה

ניו זילנד היא מדינה צעירה יחסית, בקנה מידה עולמי. לא הייתה בה כל נוכחות אנושית עד לפני כ-500-700 שנה עם נחיתת המאורים (Maori), והיא הוכרזה כמדינה עצמאית בעת החדשה רק ב-1947 (ב-25 בנובמבר, 4 ימים לפני פרסום החלטת החלוקה באו"ם). בניגוד לאוסטרליה, בה רק בשנים האחרונות חל ניסיון להציף מחדש את הרקע של המתיישבים המקוריים של האי, בניו זילנד היחסים בין המתיישבים האירופים למאורים היו מכבדים יחסית, כמובן עם עליות ומורדות לאורך השנים. עם זאת, אין ראיה טובה מהעובדה שאתם תצטרכו לשבור את השיניים על מנת לנסות להגות את שמות הערים, העיירות והטרקים שרובם נושאים בגאון שם מאורי על מנת להצביע על ניסיון לשמר את התרבות המקורית של יושבי האי. כיום התרבות הניו זילנדית היא אירופאית-בריטית בעיקרה, ויעיד על כך הפיש אנד צ'יפס המהווה את המאכל הלאומי, אך התרבות המאורית נוכחת בכל פינה.

כמעט כל הניו זילנדים, ממוצא מאורי ואירופי כאחד, מזהים את עצמם כקיווים (כן, כמו הפרי), על שם ציפור הקיווי (Kiwi) שעליה גאוותם.

מבנה המדינה ומזג האוויר

ניו זילנד בנויה משני איים גדולים עיקריים, הצפוני והדרומי, ועוד אי קטנטן מדרום לאי הדרומי שנקרא סטיוארט איילנד. כל אלו יחד יוצרים שטח הגדול פי 10 ממדינת ישראל ומאכלס פחות מחצי מהאוכלוסייה שמצטופפת במדינתנו הקטנטונת. לאי הצפוני נכנסים לרוב דרך אוקלנד ולפעמים דרך וולינגטון הבירה, ואילו השער לאי הדרומי היא קרייסטצ'רץ'. בערים האלו יש את כל מה שתצטרכו על מנת להתחיל טיול, החל ברכבים למכירה וכלה בלוכד חלומות לתלות מעל המזרן. המעבר בין האיים מתנהל לרוב במעבורת ששטה דרך מיצר קוק המפריד ביניהם, בקו בין וולינגטון לעיירה הקטנה פיקטון שבאי הדרומי, או בטיסת פנים שיכולה להיות משמעותית זולה מהמעבורת, אם אתם בלי רכב.

בניגוד לאוסטרליה, החלוקה למחוזות לא משמעותית כאן, ולמרות שלפעמים תשמעו התייחסות לחלוקה הזו, אין לה משמעות פרקטית.

בשל העובדה שזו מדינת איים מבודדת, מזג האוויר בה קיצוני ויכול להשתנות בקלות וללא התרעה. ודאי יצא לכם לשמוע שבניו זילנד ניתן לחוות ארבע עונות ביום אחד, וזו לא הגזמה. השירותים המטאורולוגיים מהססים לתת תחזית ליותר מיומיים קדימה, וישנם אזורים (כמו הפיורדלנד) שבהם התחזית מתעדכנת פעמיים ואפילו שלוש ביום אחד. זו חובה בטיחותית לבדוק את מזג האוויר לפני כל פעילות משמעותית שאתם מתכננים לעשות, בדגש על טרקים.

מבחינת תשתיות ניו זילנד היא מדינה מערבית לכל דבר. בתי החולים, שירותי התברואה, הפיקוח על המזון ועל התחבורה וכדומה, כולם ברמה גבוהה. שני היוצאים מן הכלל הם הכבישים והתקשורת (במאמר המשך). כמדינה הקולטת בכל שנה מספר תיירים הכפול כמעט ממספר התושבים בה, הכבישים בה כלל אינם מותאמים לכמות הרכבים על הכביש. שלבו את זה יחד עם פעילות טקטונית בלתי פוסקת ותקבלו כבישים במצב גרוע שעוברים שיפוצים חדשות לבקרים.

אז לאחר שסקרנו באופן כללי את המדינה, ניגש לפרקטיקה. רוב מוחלט של המטיילים מגיע לניו זילנד כדי לטרק, ולכן חשוב מאוד לעשות סדר בתחום.

גופים חשובים

ה-DOC: הניו זילנדים מבינים היטב איזה נכס יש להם בידיים, ולכן הגוף העיקרי שבו תתקלו על כל צעד ושעל בניו זילנד היא מחלקת השימור (Department of Conservation), או בשם הקיצור, הדוק (DOC). זוהי הרשות האחראית מטעם המדינה על שימור הטבע, תחזוק המסלולים ואכיפת התקנות בכל מה שקשור לעולם החי, הצומח והדומם בשמורות הרבות ברחבי המדינה.

לכל שמורה או פארק לאומי יש משרד DOC משלו שממוקם לרוב בנקודת מפתח נוחה לגישה, שכנראה תצטרכו לעבור בה בדרככם לאותו האתר. אנשי הדוק הם לרוב חובבי טבע מושבעים, שמכירים היטב את השטח שעליו הופקדו לשמור. הם מקור מידע מצוין על טרקים באזור ועל מזג האוויר. ישנם מקרים שבהם הם מתנהגים כפקידי ביורוקרטיה מקטיני ראש ומעצבנים, אבל זה מיעוט של המקרים. בנוסף, בניגוד למרכזי המידע התיירותיים (i-Site), הם לא מנסים למכור לכם אטרקציות מיותרות. אתר הדוק משמש פעמים רבות גם כמקור מידע לא אכזב, וניתן למצוא שם מידע רב על טרקים שונים ברחבי המדינה.

חשוב לציין שזהו גם הגוף שלו אתם משלמים על מנת לישון בבקתות השונות הפזורות בטרקים בניו זילנד, והפקחים שלו הם אלו שיפקחו על הנעשה בבקתה ויוודאו שאכן שילמתם על השהייה.

לאתר ה-DOC לחצו כאן

I-Site: מרכזי המידע (Information Site) נפוצים מאוד בניו זילנד ותוכלו לראות את סמל ה-i המכוון אליהם בכל עיר ועיירה. אלו גם מקומות טובים לקבל מידע על האזור, אם כי הם מקצועיים פחות ולרוב נוטים לנסות למכור לכם אטרקציות (בעיקר במקומות הרלוונטיים כגון טאופו, קווינסטאון ווונאקה).

התנהלות בטרקים

לטרקים בניו זילנד צריך להתכונן היטב, ובעיקר לאלו הפופולריים יותר. הטרקים, גם הקטנים שבהם, מתוחזקים ומשולטים היטב. בטרקים רב יומיים אתם תמצאו בקתות ובצמוד אליהן שטחי קמפינג מאורגנים ללינה (בתשלום), עם רמת אבזור משתנה, ובכל טרק אתם תראו שלטים ברורים שיסמנו לכם כמה קילומטרים נשארו לכם וסימוני שבילים שימנעו מכם לסטות מהדרך.

לניו זילנד יש תשעה מסלולים שמוגדרים כ"גרייט ווקס" (Great Walks), ביניהם מפורסמים כמו המילפורד והטונגרירו, ומפורסמים פחות כמו ה-Heaphy Track ו-Paparoa Track. לטרקים האלו ההרשמה מראש היא חובה, והתשלום על הלינה בבקתות או בשטחי הקמפינג שלהם בדרך כלל גבוה יותר מהתשלום עבור טרקים אחרים (אם כי לרוב הם גם יהיו מאובזרים ברמה גבוהה יותר). על אף שהם מוגדרים כגרייט ווקס, רבים מהמטיילים יסכימו שהם בהחלט אינם הטרקים היפים ביותר במדינה. זה שטרק מסוים לא הוגדר כגרייט ווק ממש לא אומר שהוא פחות שווה, ואלו שכן מוגדרים לא תמיד יהיו עוצרי נשימה.

התשלום עבור השימוש במתקני הבקתות הוא חובה. לגרייט ווקס ולטרקים נבחרים אחרים (כמו המיולר האט במאונט קוק, אנג'לוס האט בנלסון לייקס ועוד) ניתן להזמין מקום באינטרנט, אבל עבור טרקים פחות פופולריים תצטרכו לרכוש כרטיס ממשרד ה-DOC המקומי. שימוש בבקתה ללא תשלום עלול לגרור קנסות רציניים.

המקומות לגרייט ווקס הפופולריים יותר נגמרים פחות או יותר ברגע שנפתחת ההרשמה (כחצי שנה מראש). עם זאת, גם אם לא הספקתם להזמין זה לא אומר שאין לכם סיכוי לעשות את הטרק. ניתן לבדוק את האתר בתכיפות גבוהה ולראות אם מתפנים מקומות, ובנוסף ניתן להשתמש באפליקציות בתשלום (שפותחו על ידי ישראלים, איך לא) המתריעות ברגע שמתפנה מקום בטרק.

אפליקציה טובה שתעזור לכם בתכנון וגם בהגעה היא NZtracker, המרכזת את כל הטרקים במקום אחד

הבקתות בטרקים, ובצמוד אליהן שטחי הקמפינג, מאובזרות ברמות שונות. בכולן יש שירותים אקולוגיים, מכלי מים לשתייה ומיטות קומותיים עם מזרנים (בבקתות). בגרייט ווקס תמצאו גם גז לבישול בבקתות. אל תשכחו להביא איתכם נייר טואלט, כי אין שם.

חשוב לציין שברמת העיקרון, בטרקים שאינם גרייט ווקס, ניתן לישון בחינם ללא צורך בהרשמה במרחק של 500 מטר ומעלה מאזור הבקתה, כל עוד לא משתמשים בתשתיות הבקתה. גם בגרייט ווקס ניתן לישון ללא תשלום במרחק של 500 מטר מהשביל, ללא צורך בתשלום.

לכל טרק יש עלון, דיגיטלי ופיזי (שאותו ניתן לקנות ב-DOC), המתאר את תוואי הטרק ואת החלוקה למקטעים. כמעט כולם הולכים את הטרקים ביום פחות ממה שמומלץ על ידי הדוק, ולפעמים ניתן ללכת אפילו בפחות. במידה ונתקעתם בלי מקום לטרקים, אני ממליץ מאוד לשקול חלוקת מקטעים שונה של הטרק על מנת לאפשר לעצמכם לעשות אותו בכל זאת.

תקציב 

שאלת התקציב עולה בכל דיון על טיול במדינה היפה והיקרה הזו, ובצדק. המחיר הגבוה של הכרטיס יחד עם העובדה שמדובר במדינה יקרה לטיול, מכבידים על כיסו של המטייל הממוצע.

קשה מאוד להעריך מה תהיה העלות של טיול בניו זילנד, בין היתר בשל העובדה שזה תלוי בצורת ההתניידות, האטרקציות שתעשו ומשך הטיול. בהערכה גסה ניתן לומר שהעלות לחודש לאדם בהרכב זוגי עומדת על 1500-2500$, לא כולל הוצאות רכב. קחו בחשבון שבמידה ואתם קונים/שוכרים רכב אתם צריכים שיהיה לכם את הסכום הראשוני לשים עליו, ולקחת בחשבון שהסכום הזה יחזור (במלואו או בחלקו) רק בסוף הטיול.

שגרירות, קהילות יהודיות ובתי חב"ד

פרטים טכניים על שגרירות ישראל בניו זילנד, בתי חב"ד וקהילות יהודיות ניתן למצוא כאן.

צילום: פלג זלצמן

זמן פסיפיק

  • פרת', אוסטרליה
  • סידני, אוסטרליה
  • אוקלנד, ניו זילנד

חדש מהמזוודה

ניו זילנד – עשרת הטרקים הגדולים

גולת הכותרת של ניו זילנד הם הטרקים היפהפיים שבה, המעוטרים בנופים המרהיבים, המאפיינים אותה. למרות שיש המון מהם, ניתן לסכם את הרשימה בעשרת הגדולים – Great Walks, שמציעים חוויה שאין כמותה: פסגות הרים מושלגות, אגמים יפהפיים, טבע בראשיתי ועוד ועוד.

להמשך קריאה »

אייבל טזמן – הקריביים בניו זילנד

טרק אייבל טזמן, בין הטרקים הפופולאריים של ניו זילנד וגם אחד מעשרת הגדולים, ה – Great Walks, מציע נופים יפהפיים ומסלולי הליכה מגוונים. הוא נמצא בחלקו הצפוני של האי הדרומי ואם מעוניינים לצאת לכולו כדאי להקדיש לכך יומיים-שלושה מלאים.

להמשך קריאה »

הליכות קצרות באי הדרומי

אם אתם מתכננים ביקור בניו זילנד, סביר שתעצרו גם באי הדרומי ותבלו בו לא מעט זמן. הליכות קצרות באי הדרומי של ניו זילנד הן חוויה שאסור לפספס ודרך נפלאה לחוות את אחד האזורים היותר מיוחדים שבה.

להמשך קריאה »

תכנון טיול לניו זילנד – מידע שימושי

ניו זילנד. השם לבדו גורם לנו לחלום בהקיץ על שדות ירוקים בלתי נגמרים, כבשים מנקדות את האופק ופסגות לבנות שמנקבות את העננים. עם זאת, כדי שהטיול בה אכן יעבור בשלום ובכיף, כדאי להתכונן מראש ולהכיר את המושגים ואת השפה שבה תשתמשו בחודשי הטיול שלכם במדינה הרחוקה והקסומה הזו.

להמשך קריאה »

הליכות קצרות במרכז האי הצפוני

האי הצפוני מציע מגוון של מסלולי הליכה קצרים וקלים, שמפגישים את המטיילים עם נופיה הקסומים של המדינה. כל מה שצריך הם נעליים נוחות, אולי מעיל גשם בימים גשומים וגם מצלמה טובה כדי לתפוס את כל היופי הזה.

להמשך קריאה »

עמוד מזוודה