פארקים לאומיים – חלוקה לפי אזורים

הפארק הלאומי קאקאדו, אוסטרליה

פארקים שהם אתרי מורשת עולמית

רבים מהפארקים הלאומיים של אוסטרליה הם אתרי מורשת עולמית. פארקים אלה מוגדרים כאזורים מוגנים על ידי אונס"קו, שכן הם מייצגים, ובצורה הטובה ביותר, את המורשת התרבותית והטבעית של אוסטרליה. תוכלו למצוא אותם לאורך החוף, באאוטבק (Outback) וגם בתוך יערות הגשם העתיקים. הפארקים הלאומיים שהם אתרי מורשת עולמית, כוללים את  השממה הטזמנית, את הפארק הלאומי קאקאדו (Kakadu National Park) ואת אולרוקאטה ג'וטה (Uluru – Kata Tjuta) שבטריטוריה הצפונית, את הפארק הלאומי פורונולולו (Purunululu), את מפרץ ניגאלו (Ningaloo Coast) ושארק ביי (Shark Bay) שבחוף המערבי, את פרייזר איילנד, את שונית האלמוגים הגדולה, את יערות גונגוואנה (Gondwana), את האזור הטרופי של קווינסלנד, את ההרים הכחולים (Blue Mountains) ואת האי לורד האווי (Lord Howe Islad) שבניו סאות' וולס.

הפארקים שבטריטוריית הבירה

דרומית לקנברה, בירת אוסטרליה ובקצה הצפוני של האלפים האוסטרליים, נמצא הפארק הלאומי העצום נאמאדג'י (Namadgi National Park), ש"תופס" 46 אחוזים מכלל שטחה. הוא כולל כמה מהאזורים ההרריים המרהיבים ביותר של אוסטרליה ומהווה בית גידול למגוון רחב מאד של בעלי חיים אוסטרליים, מקומיים. הפארק מתחבר עם הפארק הלאומי קושצ'יושקו (Kosxiuszko) בחלקו הדרום המערבי, ועם הפארק הלאומי ברינדאבלה (Brindabella) בגבול הצפון מערבי שלו. בסמוך לשמורת הטבע טידבינבילה (Tidbinbilla) אפשר למצוא עדויות לאבוריג'ינים שחיו באזור לפני 20,000 שנה ובמקום מאות סלעים, עליהם ציורים אבוריג'ינים מקוריים.

הפארקים של הטריטוריה הצפונית

בטריטוריה הצפונית נמצאים כמה מ"מכובדי" הפארקים הלאומיים של אוסטרליה: הפארק הלאומי קאקאדו (Kakadu) והפארק הלאומי אולרו – קטה ג'וטה (Uluru – Kata Tjuta). קאקאדו הוא הפארק הלאומי הגדול ביותר באוסטרליה (שטחו 19,804 קמ"ר) ואפשר למצוא בו תצורות טבע ונוף עוצרות נשימה: מפלים יפהפיים, אגמים ענקיים, מדרונות סלעיים מיוחדים, ביצות וכמובן חיות בר ובעיקר ציפורים ממינים שונים. בפארק הזה תוכלו לפגוש מקרוב גם את התרבות האבוריג'ינית העשירה, תרבות עם היסטוריה עתיקה. הפארק הלאומי אולרו – קטה ג'וטה הוא אתר מורשת עולמית וגם אחד הסמלים החשובים ביותר של האבוריג'ינים. לא רחוק מדארווין (במונחים אוסטרליים, כמובן) נמצאים הפארק הלאומי צ'ארלס דארווין (Charles Darwin) והפארק הלאומי ליצ'פילד (Litchfiels), שבהם יערות גשם ומגוון של חיות בר אוסטרליות. חלק מהפארקים הלאומיים המרוחקים יותר של הטריטוריה הצפונית כוללים את חצי האי דמפייר (Dampier) ואת הפארק הלאומי ניטמילוק (Nitmiluk).

פארקים לאומיים בקווינסלנד

ברשימת הפארקים הלאומיים הידועים ביותר של קווינסלנד אפשר למצוא את הפארק הלאומי דיינטרי (Daintree), את הפארק הלאומי איי וויטסנדיי (The Whitsundays Island National Park) ואת שונית האלמוגים הגדולה. האזור הטרופי והרטוב של קווינסלנד הוא אחד האזורים הבודדים בעולם שבו נמצאים כל ארבעת הקריטריונים הנדרשים לרישום האתר ברשימת אתרי המורשת העולמית. הפארק הלאומי הגדול פרייזר איילנד (Fraser Island) הוא האי החולי הגדול ביותר בעולם וביתם של המוני חיות בר, לרבות לווייתנים ממינים שונים בחודשי החורף. הפארק הלאומי למינגטון (Lamington) ידוע כאחד האתרים הטובים ביותר לצפייה בציפורים. חובבי הצפרות נוהרים אליו כדי לצפות מקרוב במינים שונים ורבים מאד של ציפורים. יערות הגשם של גונדוואנה (Gondwana) הם אתר מורשת עולמית, המשתרעים על השטח הגובל בין ניו סאות' וולס לקווינסלנד והם כוללים כמה מיערות הגשם העתיקים ביותר באוסטרליה.

פארקים בניו סאות' וולס

הפארקים הלאומיים שבניו סאות'  וולס מציעים למבקרים בהם מגוון של נופים וגם חיות בר. הם כוללים יערות גשם בחלקם, "בוש" (Bush), חופי ים וגם את האזור האלפיני של אוסטרליה. ישנם אפילו פארקים לאומיים שסמוכים לנמל סידני המפורסם. כמה מהפארקים הלאומיים הפופולאריים של ניו סאות' וולס הם: הפארק הלאומי סידני הארבור (Sydney Harbour), הפארק הלאומי ההרים הכחולים (Blue Mountains), הפארק הלאומי וולמי (Wollemi), הפארק הלאומי ליין קוב (Lane Cove), הפארק הלאומי קורינג גאי צ'ס (Kuring-Gai Chase), הפארק הלאומי בודי (Bouddi), הפארק הלאומי דורינגו (Dorringo) שהינו חלק משמורת יערות הגשם גונדוואנה (Gondwana), הפארק הלאומי מורמראנג (Murramarang), אגמי מיאל (Muall Lakes) שנמצאים בסמוך לפורט סטפנס (Port Stephens) ואת הפארק הלאומי שהוא מורשת עולמית – האי לורד האווי (Lord Howe).

הפארקים של ויקטוריה

הפארק הלאומי האלפיני (Alpine National Park) משתרע בין מרכז גיפסלנד לגבול עם ניו סאות' וולס ושם הוא מתחבר עם הפארק הלאומי קושצ'יושקו (Kosxciuszko). בפארק תוכלו לראות מקרוב את הנופים האלפיניים המדהימים של אוסטרליה, השונים במהותם מאלה של הנופים המדבריים הצחיחים. בחורף, מבלים אוסטרליים רבים בריזורטים השונים שבאזור ונהנים מפעילויות ספורטיביות שונות, כמו סקי, מזחלות וגם סנובורד. הפארק הלאומי גרייט אוטוואי (Great Otway) שנמצא לאורך האוקיינוס מפגיש את המבקרים עם קו חוף מיוחד במינו, עם יערות ונופים מקסימים. בפארק הלאומי פורט קמפבל (Port Campbell) תמצאו אתרי ספינות היסטוריות, חיות בר בשפע ואת שנים עשר השליחים (Twelve Apostles) המפורסמים. הפארק הלאומי שבחלק המזרחי הרחוק של ויקטוריה מציע לכם מקומות נהדרים לקמפינג, טיולים לאורך החוף, צפייה בציפורים ממינים שונים, שייט וגם דייג. במרכז התרבות של הפארק הלאומי גראמפיאנס (Grampians) שנקרא Brambuk תוכלו ללמוד לא מעט על ההיסטוריה האבוריג'ינית של האזור ולפגוש ובקצה הדרומי של היבשת תמצאו את הפארק הלאומי ווילסונס פרומונטורי (Wilsons Promontory National Park) תוכלו להתרשם מנופים מרהיבים, מבעלי חיים שונים וגם לצלול, אם תרצו.

פארקים לאומיים בדרום אוסטרליה

הפארק הלאומי פלינדרס ריינג'רס (Flinders Rangers National Park) נמצא במרחק של 470 ק"מ מאדלייד, בירת הטריטוריה. בפארק המיוחד הזה תמצאו את המראות הקדומים, שאפיינו את כדור הארץ. כאן גם תוכלו למצוא את שרידי ההתיישבות האירופית המוקדמת, את התרבות האבוריג'ינית וכמה מהמאובנים העתיקים ביותר בעולם. פלינדרס ריינג'רס הוא מקום התיישבותם של האבוריג'ינים משבט האדניאמתאנהא (Adnyamathanha) וגם המקום שבו חיים כמה מבעלי החיים והצמחים האוסטרליים, הייחודיים לנוף הצחיח הזה. הפארק הלאומי פלינדרס צ'ס (Flindres Chase) שבקנגורו איילנד הוא פארק לאומי פופולארי מאד, שגם בו תוכלו לפגוש מקרוב כמה מבעלי החיים האוסטרליים האהובים.

פארקים לאומיים בטזמניה

הפארקים הלאומיים המדהימים של טזמניה מציעים למבקרים בהם מגוון רחב של אפשרויות ובעיקר נופים עוצרי נשימה. יש בהם שילוב מושלם של קרחונים עם יערות גשם עתיקים, חופים מבודדים ומדבר אלפיני. הפארקים הלאומיים של טזמניה משמשים כבית גידול לצמחים עתיקים ולבעלי חיים, כמותם לא תמצאו במקומות אחרים בעולם. חמישית משטחו של האי כולל את הפארק הלאומי סאות'ווסט (Southwest National Park) הגדול ביותר בטזמניה, את הפארק הלאומי פרנקלין-גורדון ויילד ריברס (Franklin-Gordon Wild Rivers), את אגם סנט קלייר (St. Clair) ואת הר קרנדל (Cradle Mountain). בנוסף אפשר למצוא בטזמניה גם את הנופים ההרריים של הרי הרץ (Hartz Mountain), הקרובים לעיר הובארט. הפארק הלאומי פריסינט (Freycinet) מציע נופים יפהפיים על אזור החוף המזרחי של טזמניה והאי מריה (Maria) והפארק הלאומי סאות' ברוני (Bruny) עשירים בהיסטוריה ובחיות בר.

הפארקים שבמערב אוסטרליה

החלק המערבי של אוסטרליה שופע בפארקים לאומיים. הידועים שבהם הם הפארק הלאומי פורנולולו (Purnululu) שנמצא במזרח קימברלי והפארק קאריג'יני (Karijini) שנמצא אף הוא באותו מחוז. שני הפארקים האלה הם ביתם של חיות הבר הידועות של אוסטרליה, כולל הקנגורו האדום. הפארק הלאומי יאנצ'פ (Yanchep), שנמצא במרחק של שעה נסיעה בלבד צפונית לעיר פרת', הוא אחד הפארקים הלאומיים העתיקים ביותר באוסטרליה. הוא עשיר בהיסטוריה אבוריג'ינית ומקום מושבן של קואלות רבות. הפארק הלאומי קאלברי (Kalbarri), שנמצא כ-700 ק"מ צפונית לפרת' כולל צוקי ים, דיונות חול גבוהות, פרחי בר ונהרות מפותלים. בפארק הלאומי סטירלינג ריינג' (Stirling Range) נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר במערב אוסטרליה, אליה מגיעים לרוב מטפסי הרים מנוסים.

זמן פסיפיק

  • פרת', אוסטרליה
  • סידני, אוסטרליה
  • אוקלנד, ניו זילנד

חדש מהמזוודה

ויזת תייר לאוסטרליה – המדריך המקוצר

אם אתם מתכננים טיול באוסטרליה, עליכם לדאוג להוציא מראש ויזת תייר. איך עושים את זה? למה חשוב לשים לב? ו – איך אפשר לקצר את כל התהליך? הנה מדריך מקוצר בנושא ויזת תייר שכדאי לכם לקרוא עוד בשלב התכנונים.

להמשך קריאה »

ניו זילנד – עשרת הטרקים הגדולים

גולת הכותרת של ניו זילנד הם הטרקים היפהפיים שבה, המעוטרים בנופים המרהיבים, המאפיינים אותה. למרות שיש המון מהם, ניתן לסכם את הרשימה בעשרת הגדולים – Great Walks, שמציעים חוויה שאין כמותה: פסגות הרים מושלגות, אגמים יפהפיים, טבע בראשיתי ועוד ועוד.

להמשך קריאה »

אייבל טזמן – הקריביים בניו זילנד

טרק אייבל טזמן, בין הטרקים הפופולאריים של ניו זילנד וגם אחד מעשרת הגדולים, ה – Great Walks, מציע נופים יפהפיים ומסלולי הליכה מגוונים. הוא נמצא בחלקו הצפוני של האי הדרומי ואם מעוניינים לצאת לכולו כדאי להקדיש לכך יומיים-שלושה מלאים.

להמשך קריאה »

הליכות קצרות באי הדרומי

אם אתם מתכננים ביקור בניו זילנד, סביר שתעצרו גם באי הדרומי ותבלו בו לא מעט זמן. הליכות קצרות באי הדרומי של ניו זילנד הן חוויה שאסור לפספס ודרך נפלאה לחוות את אחד האזורים היותר מיוחדים שבה.

להמשך קריאה »

תכנון טיול לניו זילנד – מידע שימושי

ניו זילנד. השם לבדו גורם לנו לחלום בהקיץ על שדות ירוקים בלתי נגמרים, כבשים מנקדות את האופק ופסגות לבנות שמנקבות את העננים. עם זאת, כדי שהטיול בה אכן יעבור בשלום ובכיף, כדאי להתכונן מראש ולהכיר את המושגים ואת השפה שבה תשתמשו בחודשי הטיול שלכם במדינה הרחוקה והקסומה הזו.

להמשך קריאה »

עמוד מזוודה