ניו זילנד: המדריך לקניית רכב – חלק 3

רכב בניו זילנד צילום: פלג זלצמן

אז בחרתם רכב, בדקתם אותו, לקחתם אותו למוסך וקיבלתם אישור שזה הולך להיות הבית שלכם לחודשים הקרובים. מה עכשיו?

העברת בעלות

העברת הבעלות היא פרוצדורה פשוטה שעושים בכל סניף דואר, בסך הכל ממלאים טופס ומקבלים את כרטיס הבעלות על הרכב. העלות היא של כמה דולרים בודדים.

דגש חשוב – שימו לב המוכר ממלא טופס (נפרד) שהרכב יוצא מרשותו. זה רכב שהוא צריך לשלוח למשרד התחבורה הניו-זילנדי. לפני שאתם נפרדים ממנו, וודאו שיש לכם בטלפון הנייד שלכם תמונה של הטופס המלא. בנוסף, מומלץ שברגע שאתם סוגרים עם המוכר על מחיר סופי על הרכב (בין אם זה לפני המוסך או אחריו), תרשמו את המחיר ותראו לו. לא אחת קורה שהמוכר (בדגש על סוחרים) מעלה פתאום את המחיר, כשכבר הכל סגור, ואומר שזה מה שסיכמתם.

ביטוח

סוכנויות הביטוח הגדולות בניו זילנד הן AA ו-VTNZ. שתיהן מקצועיות, אבל ל-AA יש ריזומה טוב יותר (בין היתר בגלל שהיא בינלאומית. יש הנחה לחברים במ.מ.ס.י.). מומלץ ללכת על אחת מהן ולא על חברות פרטיות שאין לכם דרך לדעת מי ומה הן. מרגע שהעברתם בעלות, אל תתחילו לנסוע ברכב בלי ביטוח!

הביטוח בניו זילנד מתחלק ל-3:

ביטוח רגיל: כמו שאנחנו מכירים מהארץ. ביטוח חובה שלרוב כולל כיסוי שרפות. יחסית זול. זו בחירה שלכם אם לעשות רק ביטוח צד ג' או כבר ללכת על מקיף. ברגע שעשיתם אותו הוא נכנס לתוקף.

ביטוח שמשות: עליכם לציין במפורש, כשעושים את הביטוח הרגיל (צד ג' או חובה) שאתם רוצים להוסיף ביטוח שמשות. מדובר על תוספת של 3-4$ לחודש לביטוח, אבל אם אכן תיסדק לכם השמשה מחצץ שהעיף עליכם רכב חולף, זה יחסוך לכם 400-600$ על החלפת שמשה. סדק או שבר של השמשה הוא אירוע שכיח בניו זילנד, ויעידו על כך התמרורים שמזהירים מפני זה שנמצאים על כל כביש עפר.

ביטוח גרירה: לא כלול בביטוח הרגיל, ולא נכנס כחלק ממנו כמו ביטוח השמשות. משום מה, ביטוח הגרירה של VTNZ זול משמעותית משל AA  לחצי שנה – 30$, לעומת 150$ לשלושה חודשים (נכון לאוקטובר 2017). מומלץ מאוד לעשות ולא להסתכן בלהיתקע בחור עם מצבר מושבת. לביטוח הזה לוקח 24 שעות להיכנס לתוקף, אז מומלץ מאוד לעשות גם אותו בהקדם האפשרי אחרי העברת הבעלות.

נקודה חשובה לגבי הביטוח: בניו זילנד, בדומה לאוסטרליה, הביטוח שמציעות חברות הביטוח כולל השתתפות עצמית (Access) שעומדת אצל רוב החברות על כ-3000$. המשמעות היא שבכל מקרה של נזק שייגרם לרכב, אתם תצטרכו לשאת בתשלום הנזק עד הסכום הזה. על מנת לבטל את זה, ניתן להרחיב את הביטוח לסטטוס ללא השתתפות עצמית.

ההמלצה שלנו היא שלא לוותר על ההרחבה הזו אם אתם אכן מחליטים לקנות רכב. פגיעות ברכב הן אירוע שכיח בניו זילנד. בין אם מישהו דפק אתכם בחניה של טרק, או סתם נכנסתם לבור באחד מאינספור שבילי העפר שתיסעו בהם בטיול, אתם לא רוצים להגיע למצב שאתם משלמים את הסכום הזה ששקול לעלות של רכב מטיילים ממוצע. במקרים של נהגים מתחת גיל 24 כנראה שלא תהיה אפשרות לבטל לגמרי את ההשתתפות העצמית.

אבזור הרכב

בין אם קניתם רכב ממשפחה ובין אם ממטייל, כנראה תרצו לצייד אותו כמו שאתם רוצים. המקום האידאלי לאבזור הרכב הוא Bunnings, רשת כלבו זולה שאפשר למצוא בה הכל חוץ מכלי בית. קרשים בהתאמה אישית לבניית מיטה, ציוד בישול, אחסון וקירור, תאורה ועוד כל מיני שטויות. אפשר למצוא שם הכל ובזול.

מקום דומה אם כי חסר את האפשרויות של העצים והבדים, וקצת יותר יקר, הוא ה-Warehouse. גם זו רשת שאפשר למצוא בכמויות וניתן להצטייד בה במה שצריך (כולל בגדים, מזרונים וכלי בישול).

ניתן למצוא כל מיני מציאות בחנויות יד שנייה למיניהן, אבל הציוד החדש כל כך זול גם ככה שלא תמיד כדאי לקחת את המשומש, מה גם שהמבחר הרבה יותר קטן.

בירוקרטיות

שני נושאים שצריכים לדאוג להם בטיול מבחינת הבירוקרטיות של הרכב הם תשלום אגרות וקנסות.

אגרות: יש 3 כבישי אגרה בניו זילנד, נכון ל – 2017 (שניים מהם צפונית לאוקלנד). קל מאוד לעלות עליהם בטעות (כי הדרך החינמית יותר יפה. וחינמית), וקשה להבין שעליתם עליהם ושאתם צריכים לשלם. הסכומים לא גבוהים ועומדים על כמה דולרים בודדים על כל נסיעה, אבל צריך לשלם את זה.

איך עושים את זה?

מתקשרים למספר הזה – 0800402020, לתת להם את מספר הרכב ולבקש מהם Notice Number אם אכן עליתם על כביש אגרה. את ה-Notice number מזינים בכתובת האינטרנט הזו, יחד עם מספר הרכב: www.Tollingonline.nzta.nz/#/notice/search ומשלמים את האגרה. אפשר לשלם בטלפון בעלות של כמה דולרים.

קנסות: מתקשרים למשטרת ניו זילנד- +64-9-3012-6400. עובדים לפי השלוחות ושואלים האם יש דוחות כלשהם על הרכב (תנועה או חניה).

נסיעה טובה.

זמן פסיפיק

  • פרת', אוסטרליה
  • סידני, אוסטרליה
  • אוקלנד, ניו זילנד

חדש מהמזוודה

ניו זילנד – עשרת הטרקים הגדולים

גולת הכותרת של ניו זילנד הם הטרקים היפהפיים שבה, המעוטרים בנופים המרהיבים, המאפיינים אותה. למרות שיש המון מהם, ניתן לסכם את הרשימה בעשרת הגדולים – Great Walks, שמציעים חוויה שאין כמותה: פסגות הרים מושלגות, אגמים יפהפיים, טבע בראשיתי ועוד ועוד.

להמשך קריאה »

אייבל טזמן – הקריביים בניו זילנד

טרק אייבל טזמן, בין הטרקים הפופולאריים של ניו זילנד וגם אחד מעשרת הגדולים, ה – Great Walks, מציע נופים יפהפיים ומסלולי הליכה מגוונים. הוא נמצא בחלקו הצפוני של האי הדרומי ואם מעוניינים לצאת לכולו כדאי להקדיש לכך יומיים-שלושה מלאים.

להמשך קריאה »

הליכות קצרות באי הדרומי

אם אתם מתכננים ביקור בניו זילנד, סביר שתעצרו גם באי הדרומי ותבלו בו לא מעט זמן. הליכות קצרות באי הדרומי של ניו זילנד הן חוויה שאסור לפספס ודרך נפלאה לחוות את אחד האזורים היותר מיוחדים שבה.

להמשך קריאה »

תכנון טיול לניו זילנד – מידע שימושי

ניו זילנד. השם לבדו גורם לנו לחלום בהקיץ על שדות ירוקים בלתי נגמרים, כבשים מנקדות את האופק ופסגות לבנות שמנקבות את העננים. עם זאת, כדי שהטיול בה אכן יעבור בשלום ובכיף, כדאי להתכונן מראש ולהכיר את המושגים ואת השפה שבה תשתמשו בחודשי הטיול שלכם במדינה הרחוקה והקסומה הזו.

להמשך קריאה »

הליכות קצרות במרכז האי הצפוני

האי הצפוני מציע מגוון של מסלולי הליכה קצרים וקלים, שמפגישים את המטיילים עם נופיה הקסומים של המדינה. כל מה שצריך הם נעליים נוחות, אולי מעיל גשם בימים גשומים וגם מצלמה טובה כדי לתפוס את כל היופי הזה.

להמשך קריאה »

עמוד מזוודה