טזמניה – טיול של שבוע

ברוני איילנד, טזמניה, אוסטרליה צילום: יעל מעוז

מעמדה של טזמניה בקהילת הטיילים באוסטרליה אינו ברור. האם מדובר ביעד חובה עבור מי שעשה דרכו עד לקצה הזה של העולם? האם לחילופין מדובר בגירסא דהויה של ניו זילנד שאינה דורשת ביקור אם יש לכם זמן להגיע לארץ הקיווי? מבלי למקם את טזמניה על מדרג של אטרקציות ברור לכל מי שמבקר באי שיש לו ייחוד שמצדיק ביקור ומשכיח את השאלות הנ"ל. מבחינת נוחות, הקרבה לאי הגדול (שעתיים טיסה מסידני), הכבישים הסלולים לתלפיות והקומפקטיות היחסית עושים את טזמניה יעד אידיאלי לטיול של 5-10 ימים. להלן הצעה של טיול לשבוע, או יותר נכון סקירה של הטיול היחיד שלי בטזמניה.

הכירו את טזמניה

טזמניה הוא אי בצורת לב. במזרחו שמורות עם צוקי ים פראיים, במרכזו הרים ויערות, בצפונו עיירות ים וממערבו ודרומו אזורי טבע קצת פחות נגישים, ודאי עבור מי שמוגבל בזמן. שני שדות התעופה המרכזיים יושבים בשתי הערים הגדולות, הבירה הובארט (Hobart) בדרום-מזרח ולאונצסטון (Launceston) בצפון-מזרח. מאחר שאני וחבריי רצינו לכסות אזורים שונים בשבוע טיול, טסנו ללאונצסטון ושבנו מהובארט. התניידנו ברכב שכור ונהגנו כשעתיים-שלוש בממוצע ליום.

הלכנו לא מעט בטבע אבל מקוצר זמן לא בחרנו במסלולים רב-יומיים למרות שיש לא מעט אפשרויות לטרקים באי: האובר-לנד טרק (Overland Track) חוצה את הקריידל מאונטנס (Cradle Mountains) במסלול של 65 ק"מ שאורך 5-7 ימים, בעוד מסלול שלוש הקייפס (קייפ במשמעות פנינסולה) (Three Capes) בשמורת טסמן (Tasman National Park). אורך שלושה ימים ומתאים (כמעט) לכל המשפחה. שניהם מסלולים פופולריים ומספקים בקתות ללינה ובישול באמצע הדרך. מסיבה זו הם יקרים ודורשים הזמנה מראש. טרק "קירות ירושלים" (Walls of Jerusalem) לא מאפשר פינוקים כאלה. מדובר בהליכה של 2-3 ימים שתוביל אתכם לקניונים צרים מוקפים קירות צוקים רחבים. ההליכה מאמצת, אבל לפחות תוכלו להימנע מהפקקים בסיבוב מוצא.

ברוני איילנד, טזמניה, אוסטרליה צילום: גיל חיזי
טזמניה, אוסטרליה צילום: גיל חיזי

ועכשיו, לדרך

יום מס' 1:

אף אחת מן העיירות בחוף הצפוני של טזמניה אינן יעד שאסור להחמיץ אבל כולן מעניינות. אנחנו בחרנו לבלות יום בברני (Burnie) בגלל אתר התצפית בפינגווינים (מין של פינגווינים קטנים שנקרא בשם המפתיע Little Penguin) ובגלל נהר האמו הסמוך בו כשלנו בניסיוננו לצפות בברווזונים (פלטיפוס). עם הפינגווינים היה לנו מזל טוב יותר. מדובר באתר תצפית בצמוד למרכז העיירה בו לאחר השקיעה ישנה קבוצת מתנדבים שמסבירה ומכווינה לתצפית בפינגווינים שמגיעים ללון בין הסלעים בחוף.

ימים מס' 3 + 2:

ביום השני התחלנו במסענו להרי הקריידל. יש כמה לודג'ים בתוך השמורה עצמה אבל הם מעט יקרים ומלאים מאוד בחודשי הקיץ. אנחנו נעצרנו בלודג' כשלושים ק"מ צפון-מזרחית מהשמורה ליד הר רולנד (Roland Mountain). העיירה שפילד היא מקום בו אפשר לעצור לקניית מצרכים למצוא מסעדה או שתיים.

הרי הקריידל מיוחדים בזכות הנוף ההררי-ערבותי. למרות שקר בו בכל חודשי השנה, לא מדובר בנוף אלפיניסטי ושלגים לא נערמים לאורך תקופות ארוכות. אקליפטוסים ושיחים מכסים את ההרים ונותנים למקום תחושה של סוואנה נטולת גבולות. במרכז המבקרים בשמורה מבקשים שהטיילים יתניידו באוטובוס של השמורה בין האתרים השונים, ואכן נוח לעשות כך. מהתחנה האחרונה של האוטובוס (כרבע שעה ממרכז המבקרים) Dove Lake אפשר ללכת 3-4 שעות ולעבור גם ב- Crater Lake ובמספר אגמים אחרים בהליכה משופעת אבל לא קשה. ישנם עוד כמה מסלולים קצרים בתחנות האוטובוס האחרות. מי שבוחר באובר-לנד טרק יתחיל מתחנת Ronnie Creek ויתחיל לצעוד דרומה.

יום מס' 4:

מהרי הקריידל המשכנו ביום הטיול הרביעי למזרח האי. נהיגה של ארבע שעות לשמורת טסמן, לינה בעיירה מורדונה (Murdunna) ונהיגה למחרת בין נקודות תצפית ומסלולי הליכה קצרים בסביבות אזור ה"צוואר" הנקרא Eaglehawk Neck בו חצי האי נחלק לשניים. עיקר האטרקציות הן נוף צוקי חוף, קשתות אבן, וכמה נקודות ציון היסטוריות לאתרים בהם הוחזקו כאן בעבר אסירים. כמו מקומות רבים באוסטרליה, אזורי חוף בטזמניה, בעיקר חצאי אי, שימשו בעבר כבתי כלא לאסירים של הממלכה האנגלית. מידע שעבור ישראלי (ותיירים רבים אחרים) עומד בניגוד לנוף משרה החירות.

ימים מס' 6 +5:

עברנו בעיר הובארט (כשעה נסיעה) לפני שהמשכנו לאי ברוני (Bruny Island) במעבורת קצרה. האי ברוני דומה  לשמורת טסמן בנופי הים ובכך שהוא נחלק דרך צוואר דק לחצי צפוני ודרומי. עם זאת הוא מיושב פחות ומאפשר תחושת התבודדות וכמה אתרי קמפינג נהדרים. הוא לא מתאים במיוחד לטרקים אך יש בו אינספור מסלולי יום. מסלול שמתחיל באתר קמפינג ליד המגדלור בדרום האי (Jetty Beach Campground) ייקח אתכם להליכה של 6-7 שעות לאורך הפנינסולה במסלול עם נוף שמתחלף מיער לחוף חולי, להליכה בשיחים שמגיעים עד גובה החזה, ולהמשך הליכה צעידה על מצוקי הים. מדובר במסלול מעגלי שאפשר לעשותו נגד או עם כיוון השעון.

כאמור, את הטיול סיימנו בהובארט. עיר נמל רחבת יריעה שאינה מחדשת המון עבור מי שביקר בסידני אבל יש בה בכל זאת כמה נקודות ציון. אחת הגאוות של העיר היא מוזיאון אומנות עצום בבעלות פרטית שנקרא מונה (MONA – Museum of New and Old). למרות שיש בו הכל מהכל גולת הכותרת היא עבודות אומנות מודרנית בשלל צורות ומצבי צבירה. אם כבר הגעתם לכאן תאפשרו לכם לפחות 3-4 שעות. אם אתם בהובארט בסוף השבוע מאוד מומלץ לבקר בשוק סלמנקה (Salamanca Market) במרכז העיר שפועל בשבתות. מדובר בשוק באורך קילומטר שמשרת מטרות רבות ממתנות תיירותיות לפריטי אספנות ורטרו לאומנות ומוסיקה. כמובן שכיאה לתיאבון האוסטרלי השוק ידאג יפה גם לקיבתכם.

על מזג האוויר וחיות הבר

עונת התיירות בטזמניה היא מדצמבר לאפריל. בתקופה זו מזג האוויר ממוזג וחשוב מכך – הימים ארוכים מאוד (שקיעה לאחר שמונה בערב), מה שאומר שבחורף, גם אם אינכם רגישים לקור, תהיו מוגבלים מאוד מבחינת שעות הפעילות. כמובן שמי שמתכנן טרקים בהרים צריך לוודא גם בקיץ שהוא לבוש חם ושתחזית מזג האויר לא צופה סופות מפתיעות. החסרון בקיץ הוא שכל מלון ואייר בי-אן-בי מחייב הזמנה של כמה שבועות מראש, לכל הפחות.

מעבר לטבע והערים, לאורך טזמניה ישנן חנויות רבות של תוצר חקלאי מקומי, בעיקר דבש וגבינות. מומלץ לעצור, להתרשם, ולטעום. מדהים לגלות שלמרות המרחק הקצר מערי החוף של אוסטרליה, בחנות במלבורן או סידני המוצרים הטזמנים עולים פי ארבע ויותר ממה שתמצאו בטזמניה עצמה.

נושא אחרון הוא חיות הבר. לא חסרות חיות באף מחוז באוסטרליה, אבל בטזמניה אפשר ליהנות ממנה מרוכזת ומתיירות שמוכוונת לתצפית בחיות. בהרבה לודג'ים מוציאים טיולים קצרים כל ערב לצפות בחיות כאופוסום, וולאבי, וומבט, ופלטיפוס. לי יצא לצפות לראשונה בפלטיפוס בביצה ליד הלודג' בו שהינו בהרים. במהלך ההליכה באי ברוני מצאנו עצמנו בתצפית מטווח אפס אקידנה (Echidna), מן קיפוד אוכל נמלים, שכמו הפלטיפוס הוא יונק מטיל ביצים. לגבי חיות חברותיות פחות, למרות שישנן רק שלושה מיני נחשים בטזמניה, מתוכם אחד בלבד הוא ארסי, הטייגר סנייק, לנו יצא לפגוש בו כמה וכמה פעמים… מי שמתעניין בשדים טסמניים, במקומות רבים תמצאו מוצרים ומידע על הטורף השחרחר (וגם כמה אתרי רבייה), אבל בגלל מחלה נדירה לא תוכלו למצוא אותם בטבע.

טיול נעים.

צילום: גיל חיזי

זמן פסיפיק

  • פרת', אוסטרליה
  • סידני, אוסטרליה
  • אוקלנד, ניו זילנד

חדש מהמזוודה

ויזת תייר לאוסטרליה – המדריך המקוצר

אם אתם מתכננים טיול באוסטרליה, עליכם לדאוג להוציא מראש ויזת תייר. איך עושים את זה? למה חשוב לשים לב? ו – איך אפשר לקצר את כל התהליך? הנה מדריך מקוצר בנושא ויזת תייר שכדאי לכם לקרוא עוד בשלב התכנונים.

להמשך קריאה »

ניו זילנד – עשרת הטרקים הגדולים

גולת הכותרת של ניו זילנד הם הטרקים היפהפיים שבה, המעוטרים בנופים המרהיבים, המאפיינים אותה. למרות שיש המון מהם, ניתן לסכם את הרשימה בעשרת הגדולים – Great Walks, שמציעים חוויה שאין כמותה: פסגות הרים מושלגות, אגמים יפהפיים, טבע בראשיתי ועוד ועוד.

להמשך קריאה »

אייבל טזמן – הקריביים בניו זילנד

טרק אייבל טזמן, בין הטרקים הפופולאריים של ניו זילנד וגם אחד מעשרת הגדולים, ה – Great Walks, מציע נופים יפהפיים ומסלולי הליכה מגוונים. הוא נמצא בחלקו הצפוני של האי הדרומי ואם מעוניינים לצאת לכולו כדאי להקדיש לכך יומיים-שלושה מלאים.

להמשך קריאה »

הליכות קצרות באי הדרומי

אם אתם מתכננים ביקור בניו זילנד, סביר שתעצרו גם באי הדרומי ותבלו בו לא מעט זמן. הליכות קצרות באי הדרומי של ניו זילנד הן חוויה שאסור לפספס ודרך נפלאה לחוות את אחד האזורים היותר מיוחדים שבה.

להמשך קריאה »

תכנון טיול לניו זילנד – מידע שימושי

ניו זילנד. השם לבדו גורם לנו לחלום בהקיץ על שדות ירוקים בלתי נגמרים, כבשים מנקדות את האופק ופסגות לבנות שמנקבות את העננים. עם זאת, כדי שהטיול בה אכן יעבור בשלום ובכיף, כדאי להתכונן מראש ולהכיר את המושגים ואת השפה שבה תשתמשו בחודשי הטיול שלכם במדינה הרחוקה והקסומה הזו.

להמשך קריאה »

עמוד מזוודה