אבוריג'ינים, אוסטרליה צילום: Tourism Australia

האָבּוֹרִיגִ'ינִים – Indigenous Australians או Aboriginals החיים באוסטרליה שייכים ל – 500 שבטים שונים. הביטוי "אבוריג'ינים" משמש לכנויים של עמים ילידים בכל העולם, אך מזוהה במיוחד עם השבטים האוסטרלים. משערים שהאבוריג'ינים הגיעו מדרום מזרח אסיה לאוסטרליה לפני כ־40,000 שנים. על פי דעות שונות חיו באוסטרליה לפני הגעתו של האדם הלבן קרוב למיליון אבוריג'ינים שהתנהלו במשפחות קטנות, התקיימו מציד ולקט, היו נוודים למחצה, חיו במנותק משאר האנושות ופיתחו תרבות פריהיסטורית יחודית שנשארה למעשה בתקופת האבן עד שהגיעו האירופאים ליבשת.

המפגש בין האדם הלבן לילידי היבשת

עם הפיכת אוסטרליה ליבשת עונשין, נושלו האבוריג'ינים מאדמותיהם כדי להקים שם מכרות, חוות, וערים על ידי האדם הלבן. המתיישבים הבריטים התייחסו אליהם כתת-אדם והיו מקומות בהם הם צדו אותם כאילו היו בעלי חיים. מספרם ביבשת הלך ופחת, מצבם הידרדר. כמה עשרות אלפים היו קרבנות של אלימות, ובטזמניה הוכחדה לחלוטין אוכלוסיית האבוריג'ינים. בשנת 1876 מתה האבוריג'ינית הטסמנית האחרונה.

בסוף המאה ה – 19 ותחילת המאה ה – 20 השלטונות שינו את מדיניותם כלפי אוכלוסייה זו. ניסו להטמיע אותם בחברה הלבנה, ילדים בני תערובת נלקחו ממשפחותיהם ללא הסכמתם וללא הסכמת המשפחה לאימוץ אצל משפחות לבנות או למוסדות כדי לגדלם כלבנים. מדיניות שנמשכה עד שנות ה – 70 של המאה ה – 20 ונקראת "הדור הגנוב".

האבוריג'ינים לא נחשבו לאזרחים. החל מאבק הילידים למען שיווין, הכרה בייחוד שלהם ובתרבות, הכרה במקומות הקדושים להם והשבת אדמותיהם בזכות הקשר היסטורי. היחס לקהילה זו עלה לכותרות והביא ל"יום ההתנצלות" המצויין מאז 1998 כל שנה. החל מ – 1995 נימנה דגל האבוריג'ינים עם דגלי אוסטרליה הרשמיים.

בעשורים האחרונים נחשפה יותר ויותר התרבות האבוריג'ינית הייחודית ובתוכה האמנות המיוחדת. מהציור המיוחד הנעשה תוך שימוש בנקודות צבע ומשמש להעברה של מסורות כמו "זמן חלום",  דרך הבומרנג ועד לכלי הנגינה המיוחדים כמו הדידג'רידו.

משנות ה – 70 החלה לשגשג האמנות האבוריג'ינית המודרנית. נשים החלו גם הן לצייר בצבעי אקריליק והמשיכו להעביר מוטיבים וטכניקות לדור הצעיר.

לאבוריג'ינים לא היתה שפה כתובה. האמנות היא חלק מאד חשוב בתרבות. בעזרתה הם משמרים את ההיסטוריה ומעבירים אותה בסיפורים מדור לדור. האמנות שלהם מתבססת על סיפורים עממיים וסמלים מהמסורת שמספרים את בריאת העולם וזמן החלום של השבט.

"החלום" הוא מונח בסיסי בתרבותם. הוא כולל את סימני הבריאה הקדושים, את כל הפרטים על הטקסים הנדרשים שיבטיחו את המשך קיומו של העולם ואת מפת החלום, שהיא ביטוי גרפי של החלום וכוללת סימנים גרפים, חלקם מאד מופשטים ומתארים אתרים שונים. כל סמל יש לו חשיבות ולכן יש להעבירו לדורות הבאים. בציורים יש מוטיבים רבים של נקודות. לכל אזור יש סגנון אמנותי שונה. השימוש בנקודות אפשר להם להחביא ידע מהאדם הלבן ולספר לבני שבטם הצעירים את הספורים השייכים לבני משפחתם. רוב האמנות המקורית צויירה על אבנים וקירות, ואילו כיום מציירים על קנבס והציורים נמכרים באלפי דולרים.

שירה ומחול היו גם הם חלק בטקסים הקדושים. על פי אמונתם היה שימוש בהם בעת בריאת העולם. הבומרנג ומקלות הקשה שימשו לעיתים לליווי וקצב לשירה. הבומרנג הוא אלה המשמשת להטלה בכל מיני גדלים וצורות. הוא שימש בעיקר לציד אך גם לחיתוך בשר וקצב בריקוד על ידי הקשה. פעמים רבות היה מעוטר בציורים אופייניים.

הדידג'רידו העשוי מקורת עץ חלולה הפיק קשת צלילים שלעיתים חיקתה קולות בעלי חיים. גם הריקודים כללו לא פעם חיקוי של תנועות בעלי החיים.

כיום ניתן לפגוש באמנות ותרבות אבוריג'ינית במרכזים הבאים:

  • מרכז התרבות והאמנות האבוריג'ינית באליס ספרינגס – בטריטוריה הצפונית.
  • מרכז Umbrara בניו סאות' וואלס ליד נארומה שם ניתן לסייר במקומות מקודשים.
  • Uluro, איירס רוק, ו – Kata Tjuta  – סיורים במקומות מקודשים.
  • המוזיאון הלאומי בקנברה.
  • שמורת הקקאדו בטריטוריה הצפונית, פארק טבעי המכיל ציורי סלע רבים ובו תוכלו גם לצפות בעופות ממינים שונים וקרוקודילים.
  • מרכז חדש של בני ה – Tjapukai ליד קיירנס בקווינסלנד המציג את ההיסטוריה של השבט. במקום חנות מצויינת עם דברי האמנות שלהם.

זמן פסיפיק

  • פרת', אוסטרליה
  • סידני, אוסטרליה
  • אוקלנד, ניו זילנד

חדש מהמזוודה

ויזת תייר לאוסטרליה – המדריך המקוצר

אם אתם מתכננים טיול באוסטרליה, עליכם לדאוג להוציא מראש ויזת תייר. איך עושים את זה? למה חשוב לשים לב? ו – איך אפשר לקצר את כל התהליך? הנה מדריך מקוצר בנושא ויזת תייר שכדאי לכם לקרוא עוד בשלב התכנונים.

להמשך קריאה »

ניו זילנד – עשרת הטרקים הגדולים

גולת הכותרת של ניו זילנד הם הטרקים היפהפיים שבה, המעוטרים בנופים המרהיבים, המאפיינים אותה. למרות שיש המון מהם, ניתן לסכם את הרשימה בעשרת הגדולים – Great Walks, שמציעים חוויה שאין כמותה: פסגות הרים מושלגות, אגמים יפהפיים, טבע בראשיתי ועוד ועוד.

להמשך קריאה »

אייבל טזמן – הקריביים בניו זילנד

טרק אייבל טזמן, בין הטרקים הפופולאריים של ניו זילנד וגם אחד מעשרת הגדולים, ה – Great Walks, מציע נופים יפהפיים ומסלולי הליכה מגוונים. הוא נמצא בחלקו הצפוני של האי הדרומי ואם מעוניינים לצאת לכולו כדאי להקדיש לכך יומיים-שלושה מלאים.

להמשך קריאה »

הליכות קצרות באי הדרומי

אם אתם מתכננים ביקור בניו זילנד, סביר שתעצרו גם באי הדרומי ותבלו בו לא מעט זמן. הליכות קצרות באי הדרומי של ניו זילנד הן חוויה שאסור לפספס ודרך נפלאה לחוות את אחד האזורים היותר מיוחדים שבה.

להמשך קריאה »

תכנון טיול לניו זילנד – מידע שימושי

ניו זילנד. השם לבדו גורם לנו לחלום בהקיץ על שדות ירוקים בלתי נגמרים, כבשים מנקדות את האופק ופסגות לבנות שמנקבות את העננים. עם זאת, כדי שהטיול בה אכן יעבור בשלום ובכיף, כדאי להתכונן מראש ולהכיר את המושגים ואת השפה שבה תשתמשו בחודשי הטיול שלכם במדינה הרחוקה והקסומה הזו.

להמשך קריאה »

עמוד מזוודה